ul. Ryżowa 9, Warszawa

BMW 507 na sprzedaż. Należało do króla Grecji

Większość klasycznych, egzotycznych samochodów może pochwalić się bogatą historią. Nie inaczej jest w przypadku BMW 507 serii II Roadster o numerze nadwozia 70227. Właśnie takie auto zostało wystawione na sprzedaż na aukcji Bonhams.

W 1959 roku ten egzemplarz trafił w szlachetne ręce, a konkretniej – do króla Grecji, Konstantyna II, będącego ojcem chrzestny Wilhelma Williama. Jako ostatni piastował on to stanowisko, rządząc od 1964 do 1973 roku, nim obywatele w drodze referendum w zdecydowanej większości opowiedzieli się za ustrojem republikańskim. Wspomniana osobistość została wygnana z ojczyzny na blisko 40 lat. Konstantyn powrócił na stałe do Grecji dopiero w 2013 roku.

Zakupiony przez niego samochód jest powszechnie uznawany za przełomowy model w historii BMW. Podobno to właśnie on na nowo zdefiniował niemiecką markę i pomógł jej odzyskać wysoką pozycję wśród luksusowych pojazdów. Łączył w sobie sportowego ducha z elegancją. W czasach jego wytwarzania był bardzo popularny wśród celebrytów takich jak: Elvis Presley, John Surtees, Fred Astaire, Hans Stuck, Ursula Andress, czy Konstantyn II.

Król Grecji miał w sobie żyłkę sportowca – służył w trzech greckich armiach i wygrał medal olimpijski w żeglarstwie jako pierwszy Grek od 1912 roku. Idąc za ciosem – zdecydował się na sportowy samochód, zaprojektowany przez Alberta von Goertza, arystokratycznego niemieckiego projektanta odpowiedzialnego za opracowanie BMW 503, czyli pierwszego w Europie kabrioletu z elektrycznie otwieranym i zamykanym dachem.

BMW stworzyła 507 z myślą o rozwijającym się rynku amerykańskim. Auto miało wypełnić lukę między najdroższym Mercedesem 300 SL, a tańszymi brytyjskimi roadsterami oferowanymi przez takie marki jak MG i Triumph. Pierwotnie Bawarczycy zakładali produkcję ograniczoną do 5000 modeli, jednak ze względu na wysokie koszty pokrzyżowały plany. Z fabryki wyjechały zaledwie 252 sztuki, spośród których serię 2 stanowiły 217 egzemplarze, w tym ten, oferowany obecnie na aukcji. Dla porównania – Mercedes wyprodukował 3257 300SL.

BMW 507 – spekulowana cena

Model 507 uznawany jest za jeden z najpiękniejszych aut tamtych lat. Według zebranych danych, do dzisiejszych czasów przetrwały 202 egzemplarze spośród wszystkich 252. Nic zatem dziwnego, że zdaniem ekspertów ceny tego wyjątkowego samochodu na aukcji mogą osiągnąć astronomiczną kwotę między 2 100 000 euro a 2 600 000 euro! Ogłoszenie znajdziecie pod tym linkiem – www.bonhams.com.

Call Now Button