Od ponad 30 lat unikalne numery VIN są przypisywane do pojazdów w celu umożliwienia ich identyfikacji. Co zatem można z nich wyczytać?
Numer VIN to nic innego jak ciąg 17 znaków na stałe wybitych w różnych miejscach karoserii. Każdemu pojazdowi nadawane są różne ciągi cyfr, które zazwyczaj zawierają szereg interesujących informacji jak np. data i kraj produkcji, numer seryjny, a także kod producenta. Niekiedy można z nich także się dowiedzieć znacznie więcej, np. o kolorze nadwozia, czy rodzaju tapicerki.
Niezależnie od producenta, są pewne cechy wspólne dla wszystkich numerów VIN. Składają się one z trzech części – w pierwszej zawarte są 3 znaki informujące o marce i kraju pochodzenia. W kolejnych zawierane są dane dotyczące modelu pojazdu, a także jego wyposażeniu i silniku, podczas gdy ostatnie 9 jest unikalnym numerem dedykowanym dla każdego konkretnego egzemplarza.
Jedna z najistotniejszych dla większości osób informacja o roku produkcji znajduje się w dziesiątym znaku kodu. Przy czym tutaj warto mieć na uwadze, że w zależności od producenta różnie określane są lata, nie zawsze zgodnie z przyjętym rokiem kalendarzowym. Za przykład mogą posłużyć pojazdy niemieckie – auta wyprodukowane po 1 września są niejako przypisywane do przyszłego roku.
Numer VIN – gdzie sprawdzić?
Do podstawowych informacji o samochodzie można dotrzeć choćby za pośrednictwem rządowej strony https://historiapojazdu.gov.pl/ – po podaniu VIN-u oraz dwóch innych parametrów, wyświetlony zostanie raport uwzględniający: rodzaj samochodu, nadwozie, silnik i jego pojemność, rok produkcji, polisę AC, stan licznika, czy status rejestracji. Pozwoli także na wgląd w szczegółowe dane techniczne oraz dokumenty. Przy okazji dowiemy się, czy pojazd nie widnieje w bazie danych jako skradziony.