ul. Ryżowa 9, Warszawa

GM pomogło Porsche pobić rekord 911 GT3 RS na Nordschleife

Porsche 911 GT3 RS

Marka ze Stuttgartu pobiła rekord okrążenia na Nurburgring Nordschleife dzięki uprzejmości General Motors. Dział rozwoju amerykańskiego gigatna zarezerwował całą pętlę dla siebie na potrzeby testów Corvette’y ZR1.

Wychodzi na to, że o konieczności rezerwacji zapomniało Porsche. Mimo to, Niemcy zjawili się o poranku na torze tylko po to, by odkryć obecność zespołu Corvette, który wynajął Nordschleife na cały dzień. Jednak ten problem nie okazał się być niemożliwy do przeskoczenia, co potwierdzają słowa Olivera Berga, menedżera ds. Porsche GT:

Przyjechaliśmy na tor mając praktycznie tylko dwa stopery. Na szczęście większość inżynierów zna siebie, ponieważ wszyscy robimy testy na Nurburgringu, dlatego też jest między nami miła, przyjemna atmosfera.

Zespół Corvette był na tyle uprzejmy, by udostępnić tor na jedną godzinę. Ekipa Porsche miała zaledwie 60 minut na pobicie rekordu dla modelu 911.2 GT3 RS. Wydawało się, że może zabraknąć czasu. W rzeczywistości już po pierwszym przejeździe osiągnięto zamierzony rezultat, schodząc poniżej magicznej bariery 7 minut, o czym wspomniał Berg:

Kiedy rozpoczęliśmy pierwsze okrążenie, każdy z nas miał ze sobą telefon komórkowy z odpalonym stoperem. Wcześniej, podczas ruchliwego dnia, udawało nam się zejść na niskie 7 minut, dlatego też tamtego dnia chcieliśmy przekroczyć tę barierę. I to się udało w pierwszym okrążeniu – zegar wskazał 6:59. Po tym mój szef powiedział, że już możemy się zmywać, bo osiągnęliśmy swój cel. A koledzy z zespołu Chevroleta stali tam zszokowany ze szczękami na ziemi. Nie spodziewali się, że wykręcimy taki czas na pierwszym okrążeniu. Drugie kółko i ponownie taki sam zas. To samo na trzecim. Dopiero na czwartym zeszliśmy na 6:56. Oni tam byli cały tydzień, a my nie potrzebowaliśmy nawet godziny. Opuściliśmy tor po pół godziny. Amerykańscy inżynierowie wciąż byli w szoku, zaniemówili.

Za kierownicą Porsche 911 GT3 RS zasiadł Kevn Estre. To właśnie on pokonał 20,8-kilometrowe okrążenie w 6 minut 54 sekundy i 4 setnych.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Call Now Button